YЯOTƧIH

0

چگونه میتوان لحظه تولد موضوعات مختلف علمی را در متون تاریخی متوجه شد ؟
 
توجه : گروه تلگرامی ایروتسی به آدرس "https://telegram.me/joinchat/BQq0wD19gjiwNqEyJZWBcA" دایر میباشد که علاقه مندان میتوانند با پیوستن به آن در جریان برنامه ها ی "بنیاد ایروتسی" قرار گرفته و مشارکت داشته باشند.
 
 
دکتر گابوویچ در نیو کرونولوژی موضوع بسیار مهمی را به بدین ترتیب بیان کرده اند :
"برای هر کلمه‌ای که با گذشته پیوند دارد، تاریخ به کار رفتن آن کلمه برای نخستین بار در زبان انگلیسی ذکر شده است. من این کلمات را به گروه‌هایی بخش‌بندی کرده‌ام: دین، دوران باستان، علم، قرون وسطا و... می‌توانیم ببینیم که مهم‌ترین لغات در تمام این گروه‌ها در دورانی بسیار متاخر به کار رفته‌اند: سده‌های 14 و 15 و حتی بسیار بسیار بعدتر. بعضی مواقع تمام لغات یونانی، مثلا، مرتبط با اسلام از پایان سده‌ی شانزدهم آغاز می‌شوند. ما می‌پنداریم که این لغات از دوران بسیار بسیار دور مورد استفاده بوده‌اند، و مدل مرسوم گذشته هم به ما می‌گوید که اسلام در سده‌ی هفتم شروع شد.
ما به اصطلاحاتی درباره‌ی علم برمی‌خوریم، مانند «almagest» (المجسطی)، «astronomy» (نجوم)، «astrology» (ستاره‌بینی) و ... که [کاربردشان] از سده‌ چهاردهم یا پانزدهم آغاز می‌شود. اگر به دوران باستان بنگریم، می‌بینیم که لغت «اتروسکی» برای نخستین بار در سال 1706 و «عصر زرین» در 1505 به کار رفتند؛ پس با خود فکر کنیم که این چه معنایی دارد."
 
یکی از سرویس های گوگل امکانی فراهم کرده که بوسیله آن میتوانیم تعداد تکرار و زمان ورود یک کلمه به یک زبان  را  متوجه شویم. در حال حاضر این سرویس از سال 1500 میلادی به این سو را پوشش میدهد . اما چرا ؟ شاید بیشتر از 1500 به عقب نمیتوان رفت و شاید هم  در آینده این سرویس بازه های زمانی دورتر را هم تحت پوشش خود در بیاورد.اما آنچه مشخص است این ابزار با استفاده از کتابخانه دیجیتالی قدرتمند گوگل که هر روز به حجم کتاب های آن اضافه میشود این آمار را مستند میکند .
قصد دارم این ابزار را با مثالی معرفی کنم .فرض کنید میخواهید تاریخ بکار رفتن کلمه کوروش در ادبیات و کتاب های مختلف را از سال 1500 تا به امروز دنبال کنید برای اینکار به سرویس https://books.google.com/ngrams رفته، کلمه کوروش را وارد کرده و نمودار را براحتی مشاهده میکنید .
 
 
 
این سرویس امکانات مختلفی در اختیار شما قرار میدهد که شامل سرچ در زبان های مختلف و غیر انگلیسی و همچنین تنظیم بازه جستجو میباشد .
در حین کار با این سرویس باید چند نکته را مورد توجه قرار داد:
1- عجله نکرد ! گاهی یافته های اولیه بسیار فریبنده میباشند. بطور مثال اگر حرف اول یک کلمه را بزرگ بنویسید ممکن است بازه 200-300 سال جابجاشود.
2- بسیاری از کلمات در گذشته به اشکال مختلفی بکار میرفتند . باید تمامی اشکال کلمه مورد نظر سرچ شود.
امیدوارم از این سرویس استفاده کرده و نتایج را با ما در میان بگذارید .
 
Like
Invalid template file /var/www/html/components/com_easydiscuss/themes/simplistic/post.comments.php
Responses (0)
  • There are no replies here yet.
Your Reply

Specify a password to lock discussions to only users who has the password.

You may add additional URLs that you would like to include in your post.

Add URL
Go to top