YЯOTƧIH

1

رویدادنگاری ایران از امپراتوری کبیر روسیه در قرن ۱۷-۱۲

شاهنامه

آناتولی فومنکو-گلب. و. نوسوفسکی

ترجمه شده در محفل بنیان اندیشان

https://www.facebook.com/groups/bonyanandish/

 

اندرونیکوس-مسیح، اندروی پرهیزگار دمیتری دونسکوی، سرگئی رادونژ (و نیز برتولد شوارز)، ایوان مخوف، النا وولوشانکا، دمیتری دروغین، مارینا منیشک و سلیمان قانونی در مطالب شاهنامه‌ی حماسی معروف

انتشارات AST، آستِرل، ۲۰۱۳

معروف‌ترین حماسه‌ی ایران باستان، شاهنامه -که یک منبع بزرگ و نسبتاً محبوب ملی است- از رویدادهای قلمرو پارس، یونان، بیزانس در عمق عهد «باستان» حکایت می‌کند. شاهنامه اطلاعاتی از صدها شخصیت و رخداد مهم به ما می‌دهد.

در کتاب حاضر نشان داده‌شده که بخش عظیمی از حماسه‌های شاهنامه، در قرون ۱۲ الی ۱۸ میلادی و در امپراتوری کبیر روسیه اتفاق افتاده است. به نظر می‌رسد این کتاب از دوره‌ی آشفتگی بزرگ در روسیه‌ی قرن ۱۶ و ابتدای قرن ۱۷ میلادی صحبت می‌کند که در کشور مادرِ امپراتوری کبیر روسیه است.

همان‌طور که نویسندگان اشاره می‌کنند، مدل پیشنهادشده توسط آن‌ها هنوز دقیق است. در همان زمان، نویسندگان به خاطر دقت و اعتماد در تاریخ‌گذاری‌هایشان، در معرض اتهام بودند. 

پیش گفتار مؤلفین

گاه‌شناسی مدرن با خلق روش‌های جدید ریاضی، آماری و نجومی برای قدمت گذاری رویدادهای توصیف‌شده در منابع باستانی آغاز شد. ما بر اساس این روش‌ها، گاه‌شناسی و تعیین توالی زمانی درست اتفاقات را در ادوار باستان، تحت عنوان گاه‌شناسی نو، در جای خود قراردادیم. ما سپس به طور کلی، تاریخ باستان را (به مثابه بدنه ای استوارشده بر چارچوب گاه‌شناسی صحیح) تا قرن ۱۸ بازسازی کردیم. سپس مرحله‌ی بعدی فرارسید. مردم زیادی شروع به پرسش‌هایی از ما کردند: نویسنده‌های «باستانی» مانند هرودت، توسیدید (مورخ یونانی)، هومر و آن‌های دیگر درواقع چه می‌گویند؟ در جواب به این سؤالات طبیعی و بسیار مهم، ما در چند کتاب، تمام منابع یونانیان باستان، رومیان باستان، هندیان باستان، آمریکاییان باستان، اروپاییان باستان را تجزیه‌وتحلیل کردیم. آشکار شد که تمام آن‌ها گزارش‌هایی مربوط به رویدادهای قرون ۱۱-۱۷ میلادی است و به‌اشتباه -یا به‌احتمال‌زیاد از روی عمد- توسط تاریخ نویسان اسکالیژر قرون 17-18 میلادی، به اعماق تاریخ فرستاده‌شده اند.

اکنون نوبت حماسه‌ی معروف «باستانی»-ایرانی، «شاهنامه» است. شاهنامه یک منبع حماسی و نسبتاً محبوب ملی است که گمان می‌رود از رویدادهای قلمرو پارس، یونان، بیزانس در عمق عهد «باستان» حکایت می‌کند. شاهنامه اطلاعاتی از صدها شخصیت و رخداد مهم به ما می‌دهد.

در کتاب حاضر نشان داده‌شده که بخش عظیمی از حماسه‌های شاهنامه، در قرون ۱۲ الی ۱۸ میلادی و در امپراتوری کبیر روسیه اتفاق افتاده است. به نظر می‌رسد این کتاب از دوره‌ی آشفتگی بزرگ در روسیه‌ی قرن ۱۶ و ابتدای قرن ۱۷ میلادی صحبت می‌کند که در کشور مادرِ امپراتوری کبیر روسیه است.

معلوم شد که اشعار حماسی «باستانی»-ایرانی اطلاعات جالب بسیاری در مورد دوران روسیه-مغول در قرون ۱۳-۱۷ میلادی حفظ کرده است که در نسخه‌ی روسی رومانوف‌ها مفقود است. بدین‌وسیله منظومه فردوسی به ما اجازه می‌دهد که قسمت‌های تاریک زیادی از تاریخ روسیه قرون‌وسطی -که توسط مورخان مغرض رومانوف‌ها نوشته‌شده بود- روشن شود.

اینک شاهنامه و دیگر منابع کهن معروف، اهمیت جدیدی پیدا می‌کنند. ضروری است که این منابع با یک نگاه تازه و با دقت زیاد خوانده شوند، با توجه به این مهم که در مطالب آن‌ها اطلاعات ارزشمند فراوانی درباره‌ی تاریخ امپراتوری کبیر قرون ۱۳-۱۷ باقی‌مانده است.

بنابراین، ما در سال‌های اخیر، عملاً تمام مشهورترین منابع اولیه‌ی عمده در دوران باستان جهان  را بررسی کردیم. امیدواریم در آینده تجزیه‌وتحلیل خود را به دیگر متون کهن نیز گسترش دهیم؛ منابعی که بعضی از آن‌ها قطعاً بسیار جالب و مهم‌اند، اما احتمالاً به‌اندازه‌ی منابعی که ما مطالعه کرده‌ایم اساسی نیستند.

از ت. ن. فومنکو برای نظرات ارزشمندش سپاسگزاریم.

تمام نتایجی که در این کتاب اظهارشده است، به‌تازگی دریافت گردیده؛ جدید است و برای اولین بار منتشر می‌شود. 

دیباچه

فصل اول:شاهنامه چیست؟فردوسی(از فردوس=باغ عدن)کیست؟

۱-فردوسی، شکوه و افتخار فرهنگ جهان.

۲-چگونه حماسه‌های شاهنامه به نظم درآمدند.

۳-از نگارش نسخ خطی باقی‌مانده از شاه نامه مدت‌زمان زیادی نمی‌گذرد.

فصل دوم: سرآغاز شاهنامه مشتمل بر ذکر مکرر 7 داستان، از امپراتور اندرونیکوس-مسیح است.وی در قالب چند تن از پادشاهان ایران باستان منعکس شده است: ابومنصور،کیومرث،سیامک،جمشید،مرداس،ضحاک،فریدون.

۱-مقدمه‌ای بر شاه نامه.

۲- شاهزاده‌ی والا، ابو منصور، اولین تجلی اندرونیکوس-مسیح (اندروی پرهیزگار) در شاه نامه است.

۳-تزار کیومرث و پسرش سیامک. این‌ها دومین و سومین بازتاب اندرونیکوس-مسیح هستند.

۴-شاه ایران، هوشنگ، همان آشیل و همچنین زیگفریداست. همه‌ی آن‌ها بازتاب شاهزاده بزرگ، سویاتسلاو هستند.

۵-نبرد کولیکوو

۶-تزار جمشید، چهارمین بازتاب از اندرونیکوس-مسیح است.

۷-شاه ایران، مرداس و ضحاک (تا حدودی) پنجمین و ششمین بازتاب امپراتور اندرونیکوس-مسیح هستند.

۸-ادامه‌ی داستان ضحاک بدسیرت، در مورد هرودیس، پادشاه یهودیه است. فریدون نیکزاد، هفتمین انعکاس از اندرونیکوس-مسیح است.

فصل سوم: مشخص می‌شود که نبرد کولیکوو یکی از عامه‌پسندترین رویدادها در وقایع‌نامه‌ی ایران «باستان» از امپراتوری [روسیه] است. فریدون ایران باستان و شاهزاده‌ی روسی، دمیتری دونسکوی.

۱-مخترع معروف باروت -برتولد شوارتز- بازتابی از مطالب مهم وقایع‌نامه‌های اروپای غربی اثر سنت سرگئی رادونژی است که باروت و تفنگ را اختراع کرد.

۲- کاوه‌ی آهنگر ایرانی، به مثابه بازتابی از سرگئی رادونژی. درفش کاویان ایران، همان بیرق مشهور لاباروم کنستانتین است.

۳-نبرد کولیکوو  در مطالب شاه نامه.

۴-شاه ایران، فریدون؛ و کنستانتین اول، امپراتور روم (دمیتری دونسکوی)

۵-تفنگ‌های قدرتمند روسی-مغولی سلطنتی قرن چهاردهم-شانزدهم در اروپا و آسیا. استفاده‌ی اجباری از تفنگ‌های کمری ساده در اروپای غربی در طول غائله‌ی اصلاحات.

فصل چهارم:دوقهرمان باستانی ایران، زال و رستم جوان - تاحد زیادی بازتاب امپراتور اندرونیکوس- مسیح(اندروی پرهیزگار)از قرن 12 هستند.

۱-تولد زال-مسیحا و رهایی شگفت انگیزش از دست شاه خشمگین.

۲-شوالیه سام (هرودیس پادشاه یهودیه) از خشمش ابراز تأسف می‌کند. زال دستان (اندرونیکوس-مسیح) به قلمرو پادشاهی برمی‌گردد.

۳-داستان زال و رودابه-این داستان بازتاب روایاتی از روح‌القدس، مسیح و مریم مقدس است. عید تبشیر مسیحیان و تولد از باکره.

۴-عمل سزارین. قسمت آغازین زندگی رستم درباره‌ی اندرونیکوس-مسیح است.

۵-اوصاف رستم جوان، همانند هرکول یونانی است. دوباره همان اندرونیکوس-مسیح.

۶-جنگ‌های عدیده.

فصل پنجم:چهار بازتاب از داستان استر (النا وولوشانکا)از قرن شانزدهم در مطالب شاهنامه،منظومه ی شعر ایران باستان.همچنین جنگ لیوونی ایوان مخوف، عهد شکنی شاهزاده اندری کوربسکی و ساخت مسکو به عنوان پایتخت امپراتوری

۱-رستم بالغ، بازتاب ایوان مخوف است؛ و پسرش سهراب، بازتاب ایوان جوان، پسر ایوان مخوف است. رستم با تهمینه یا همان استر ازدواج کرد. آغاز داستان استر.

۲-تولد سهراب، فرزند رستم. افراسیابِ دشمن، موذیانه می‌خواست پدر و پسر را رو درروی یکدیگر قرار دهد.

۳-بازتاب داستان جودیت-استر در ایران، نبرد سهراب است با دختری بنام گرد آفرید. نبرد لیوونی ایوان مخوف.

۴-پدر بی‌خبر از دسیسه، پسر را می‌کشد.

۵-بازتاب روشن دوم، سوم و چهارم از داستان استر در شاه نامه، در داستان سیاوش جمع شده است.

۶-توطئه درباره‌ی مادر سیاوش -این یک داستان از سوسانه‌ی عهد عتیق یا همان «استر» است. این دومین بازتاب از داستان استر در شاه نامه است.

۷-همسر تزار، شاهزاده سیاوش را اغوا می‌کند، آنچه منجر به ستیز در خاندان شاهی می‌شود. این سومین بازتاب از داستان استر است.

۸-مکر سودابه (استر) و مرگ دو کودک. این بازتاب مرگ دو پسر ایوان مخوف است-دمیتری اول و دمیتری دوم. سیاوش به دستور پدر در آتش افکنده می‌شود.

۹-داستان شاهزاده کوربسکی با جزئیات، توسط فردوسی به‌عنوان حکایت سیاوش، باز نگاری شده؛ که از پادشاه به دشمنان پناه می‌برد. آغاز نبرد لیوونی ایوان مخوف با اروپای غربی در مطالب شاه نامه موجوداست.

۱۰-در شاه نامه، وحشت اروپای غربی از استیلای ارتش مغولی ایوان مخوف توصیف‌شده است. رشوه‌خواری شاهزاده کوربسکی.

۱۱-ایوان مخوف (کاووس) از اعمال تلافی‌جویانه و شک‌برانگیز کوربسکی (سیاوش) خشمگین است. ارتباط بین ایوان مخوف و کوربسکی توسط فردوسی.

۱۲-خیانت و فرار سیاوش به توران-این همان خیانت و فرار کوربسکی به لیوونی است. تناظر بیشتر سیاوش (کوربسکی) و کاووس (ایوان مخوف).

۱۳-چهارمین داستان از استر در مطالب شاهنامه -داستان عروسی سیاوش و فرنگیس است. افراسیاب، مقصر مرگ سیاوش.

۱۴- مرگ سیاوش «به خاطر یک زن» یک‌بار دیگر در شاه نامه توصیف شده است. این بار، (روایتی) نسبتاً پرسروصداتر.

۱۵-ساخت مسکو به‌عنوان پایتخت ایوان مخوف در قرن شانزده، در شاهنامه تحت عنوان بازسازی «کنگ»، پایتخت توران، توصیف‌شده است. همچنین ساخت شهری به نام «سیاوش گرد».

۱۶-تولد و جوانی کیخسرو - بازتابی دیگر از اندرونیکوس-مسیح.

۱۷-بازگشت کیخسرو بالغ به پایتخت؛ این، ظهور مسیح بالغ در اورشلیم کمی قبل از مصلوب شدن است.

فصل ششم:

جنگ لیوونی و آشوب بزرگ در روسیه‌ی قرن شانزدهم- هفدهم میلادی توسط فردوسی به‌عنوان جنگ «کهن» بین ایران و توران توصیف‌شده است. تزار توران، افراسیاب، بازتابی از ایوان مخوف و بوریس گودونوف است. شاهزاده‌ی روس-مغول، دمیتری -که توسط رومانوف‌ها به‌غلط، شاهزاده‌ای دروغین اعلام‌شده- در شاهنامه به‌عنوان تزاری قانونی معرفی‌شده است: تزار کیخسرو

«باستانی». علاوه بر این، در پایان داستان کیخسرو، اطلاعاتی در مورد ایوان مخوف (=سنت باسیل) گنجانده‌شده است.

۱-تبعید تزار زاده دمیتری جوان به شهر اوگلیچ، در حماسه‌های فارسی، تبعید خسرو به ختن است.

۲- تزار زاده‌ی تبعیدی جوان برای حکمران خشمگین، خطرناک می‌شود. عده‌ای می‌خواهند تزار زاده را به قدرت برسانند.

۳-فرار تزارویچ و خطر مرگی که در کمینش بود: خسرو «باستان» نزدیک بود در رودخانه بزرگ غرق شود. این بازنمود فارسی از فرار تزارویچ دمیتری (گریگوری اوترپیف متهم) به لهستان است.

۴-تاخت‌وتاز. تسخیر بهمن دژ و تسخیر قلعه پوتیول روسی در سال ۱۶۰۴ م.

۵-جنگ ایران و توران؛ این نبرد لیوونی در قرن شانزدهم میلادی است. در اینجا فردوسی از غائله‌ی بزرگ پایان قرن شانزدهم و آغاز قرن هفدهم میلادی صحبت می‌کند. رونمایی تزار از گنجینه‌های مخفی متعددش.

۶-نبرد برای افراسیاب (=ایوان مخوف و بوریس گودونوف) موفقیت‌آمیز نبود. طالع بینی در شاهنامه و قدمت آن.

۷-پنجمین بازتاب روسی-مغولی از «داستان استر» در شاهنامه. ازنظر ما همان داستان مشهور بیژن و منیژه است.

۸-چند بازتاب ایرانی از جنگ لیوونی و چند انعکاس از تطابق ایوان مخوف و آندری کوربسکی در مطالب شاه نامه موجود است.

۹-مرگ افراسیاب و مرگ نرون، هولوفرنز، پسر ایوان مخوف

۱۰-دیوانه شدن کیخسرو-این همان دیوانگی ایوان مخوف است=بخت‌النصر کتاب مقدس= امپراتور شارل دیوانه

۱۱-نمایش و توزیع گنج شاه خسرو -این همان صحنه معروف مدت کمی قبل از مرگ ایوان مخوف است.

۱۲-کیخسرو به طرز غیرمنتظره قدرت را به مرد گمنامی بنام لهراسب می‌دهد. همان انتقال عجیب تخت (اورنگ) ایوان مخوف است به «تاتارخان» سیمئون بِکبولاتوویچ.

۱۳-ناپدید شدن کیخسرو و مرگ جنگجویان در برف. این انعکاس وقایعی است که در «زندگی» سنت باسیل ذکر شده است.

فصل هفتم: داستان ایرانی شاه «باستانی»، گشتاسب؛ داستانی دیگر از اوایل قرن هفدهم میلادی در مورد دمیتری دروغین.

۱-ساخت شهر درخشان (بلخ) در زمان لهراسب (ایوان مخوف)- همان ساخت کرملین در مسکو به دست ایوان مخوف است.

۲- زرتشتی گری باستانی -همان مسیحیت تزار در قرون ۱۲ تا ۱۳ میلادی و حق ارتدوکسی روس‌ها تا قرن هفدهم میلادی است. آئین شرقی آتش چیست؟

۳-شاهزاده گشتاسب ایران-پسر لهراسب (ایوان مخوف)- همان شاهزاده دمیتری است که توسط رومانوف‌ها به‌اشتباه، دمیتری دروغین اعلام شده است. گریز شاهزاده دمیتری از میهن به‌سوی دشمنان. سرگردانی‌های شاهزاده.

۴-ازدواج شاهزاده فراری با دختر حکمران خارجی. شاهزاده خانم «باستانی»، کتایون (و میرین) است. که این همان مارینا منیشک از قرن هفدهم میلادی است.

۵-آغاز تاخت‌وتاز ارتش دمیتری به روسیه در قرن هفده تحت عنوان نبرد گشتاسب با گرگ-اژدها و نیز دومین نبرد گشتاسب با اژدها در شاهنامه توصیف‌شده است.

۶-شاهزاده گشتاسب به ایران یورش می‌برد، لهراسب را خلع می‌کند و خود شاه ایران می‌شود. اینجا ناآرامی بزرگ روسیه توصیف‌شده است. مرگ ناگهانی بوریس گودونف و تصرف قدرت توسط دمیتری دروغین. یا این، ‌یک انتقال غیرعادی قدرت به سیمون بکبولاتوویچ است.

۷-پیاده‌سازی مذهب جدید-زرتشتی گری، که ناآرامی و نارضایتی را در ایران برانگیخته و شایع ساخت. این بازتاب رواج کاتولیسیسم در روسیه به هنگام آغاز قرن هفدهم میلادی در زمان دمیتری دروغین، یا یک بازتاب از داستان استر است؛ وقتی قدرت در روسیه توسط بدعت‌گذاران (مرتدان) تصرف شد.

۸-ظهور اسکندر=الکساندر کبیر در دوران گشتاسب. این بازتاب سلطان سلیمان در قرن شانزدهم میلادی است.

فصل هشتم: داستان زندگی اسکندر کبیر به فارسی -این مجموع چندلایه است: اول-آندرانیکوس-مسیح از قرن دوازدهم میلادی، سپس موسای کتاب مقدس از قرن پانزدهم و سلطان محمد فاتح از قرن پانزدهم و درنهایت سلیمان از قرن شانزدهم میلادی.

۱-تولد و جوانی اسکندر در شاهنامه مانند تولد و جوانی اندرونیکوس-مسیح توصیف‌شده است. شاه داراب-ژوزف پروتستان، همسر مری.

۲-تقابل دارای دژم و اسکندر نیک‌سرشت، توسط فردوسی توصیف‌شده است. این ستیز شاه هرودیس (پادشاه یهودیه) در برابر مسیح جوان است.

۳-اسکندر ذوالقرنین و موسی، شاه دارا و فرعون مصر. بازتاب ناقص موسای عهد عتیق در مطالب شاهنامه.

۴-اسکندر ذوالقرنین (الکساندر کبیر) تا حدودی بازتاب سلطان محمد دوم و سلطان سلیمان است. تفنگ‌-فیل‌های آهنی «باستانی» در میدان‌های نبرد.

۵-محاصره و فتح «اریحا»ی کتاب مقدس (=شهر تزار در بسفر) به‌وسیله‌ی اسلحه در زندگی‌نامه‌ی اسکندر=الکساندر کبیر.

۶- دیوار مشهور آهنین در برابر یأجوج‌ومأجوج -که توسط اسکندر کبیر ساخته شد- چیست؟ و دوباره تفنگ‌ها.

۷-فصل پایانی شاهنامه، احتمالاً درباره حوادث قرون ۱۷ الی ۱۸ میلادی سخن می‌گوید. 

فصل نهم: بنابراین ما فهمیدیم - حماسه‌ی فارسی معروف، شاهنامه، در اصل از چه چیز و چه کسی صحبت می‌کند.

۱-شاهان ایران «باستان» چه کسانی بودند؟

۲-فهرستی اضافه مشتمل بر ۸۶ بازتاب از آندرانیکوس-مسیح (اندروی تعمیددهنده) که در نسخه‌ی تاریخ اسکالیژر یافتیم.

۳-بیست‌ونه بازتاب از جنگ کولیکوو –که از تاریخ «باستان» پیدا کردیم.

فصل دهم:متفرقه

۱-اطلاعات بصری جالب

۲-راهب شهید، ائوستراتیوس پکورایی -که گفته می‌شود در قرن ۱۱ میلادی می‌زیسته-  یک بازتاب دیگر از آندرانیکوس-مسیح است.

۳-یک آشفتگی بین جنگ کولیکوو و جنگ ووژا وجود دارد. انحراف از داستان اختراع باروت توسط سرگئی رادونژی.

۴-در قرن شانزدهم میلادی، آلمانی‌ها با تبرهای سنگی خود برای ساختن کرملین در مسکو، آمدند. تاریخ‌نگاران جدید آلمانی، قدمت این تبرها را محتاطانه، هزاره‌ی دوم قبل از میلاد تعیین کرده‌اند.

 

فصل یازدهم:ایده های جالب دیگر

مشروح مقاله را از لینک زیر دانلود کنید:

http://cdn.persiangig.com/preview/8sT94viXPF/%D9%81%D9%88%D9%85%D9%86%DA%A9%D9%88%20%D8%B4%D8%A7%D9%87%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87.pdf

 

 

Like
Invalid template file /var/www/html/components/com_easydiscuss/themes/simplistic/post.comments.php
Responses (4)
 • Accepted Answer

  05 November 2015 ساعت 12:25 - #Permalink
  0

  درود بر دوستان گرامی دست اندر کار بنیان اندیش

  تشابه داستان های شاهنامه با وقایع اروپا و بخصوص وقایع روسیه تزاری یک زیر مجموعه از ادله اثبات جدید التحریر بودن شاهنامه, وزنه ای دیگر بر نظریه ی وزین استاد پورپیرار مبنی بر جعلی بودن تاریخ ایران ماقبل صدسال پیش است.

  این مطابقه هر چند بدیع و جالب توجه است. اما از دو جهت مشکلاتی را ایجاد می کند.

  اول اینکه دوباره ما را به اعماق تاریخ می فرستد. یعنی مبنا را بر این می گذارد که وقایع قرون 12 تا 17 اروپا و روسیه را اصل بگیریم و بگوییم که نویسنده ی شاهنامه با استفاده از این وقایع شاهنامه را سروده است. این موضوع ما را مجبور می کند , تاریخ جهان را از قرون 12 تا قبل از انقلاب روسیه بازخوانی کنیم. برای این کار باز هم مجبوریم به متون منتسب به ان دوران مراجعه کنیم که از دید یک بنیان اندیش ارزشی ندارند و همگی نو نویس هستند. (به مطالب استاد پورپیرار درباره خط و کتابت رجوع کنید).

  دوم اینکه فراتر از شش قرن ما بین قرون 12 تا 17 میلادی, مجبوریم بازم هم تاریخ فعلی جهان را تا اعماق بیشتر بپذیریم. یعنی تا بیش از سه هزارسال پیش عقب برویم و تورات را بپذیریم در نتیجه ی پذیرش تورات باید تا چند هزار سال دیگر هم عقب برویم و تا انجا که تورات تایید می کند یعنی افرینش آدم را بپذیریم. این کار کاملا با تجسس بنیان اندیشانه در تضاد است.

  ولی از انجا که هدف اثبات نونوشته بودن شاهنامه است, اثبات وقوع چندتا از وقایع روسیه منطبق با شاهنامه هم می تواند کمک بزرگی به انجام این هدف باشد.

  با تشکر

  Invalid template file /var/www/html/components/com_easydiscuss/themes/simplistic/post.comments.php
  The reply is currently minimized Show
 • Accepted Answer

  07 November 2015 ساعت 16:16 - #Permalink
  1

  آقای منصور، شما باید نظر آقای فومنکو را در خصوص تورات مطالعه فرمایید. ایشان معتقدند قدیمی ترین نسخه های عهد قدیم و جدید مربوط به بعد از قرن 16 میلادی هستند. 

  Like
  Invalid template file /var/www/html/components/com_easydiscuss/themes/simplistic/post.comments.php
  The reply is currently minimized Show
 • Accepted Answer

  11 November 2015 ساعت 08:11 - #Permalink
  0

  درسته منم میخواستم همین موضوع رو تذکر بدم . هنوز جناب منصور با کلیات کارها و آرا  آقای فومنکو آشنا نیستند.

  Like
  Invalid template file /var/www/html/components/com_easydiscuss/themes/simplistic/post.comments.php
  The reply is currently minimized Show
 • Accepted Answer

  12 November 2015 ساعت 05:26 - #Permalink
  1

  کوتاهترین راه، دیدن مستند های فومنکو هست. دیدن مستند روشهای فومنکو توصیه می شود.  همچنین در مستند مسکو-کرملین  دلایل و مستنداتی برای نو نویس بودن بخش عظیمی از کتاب مقدس ارائه میشود.در آنجا ثابت می شود کتاب نحمیا و داستان بازسازی اورشلیم، پس از ساخته شدن مجموعه کاخهای کرملین نوشته شده است.  این مستندها ترجمه و با زیرنویس فارسی در محفل فیس بوک بنیان اندیشان ارائه شده است . 

  Like
  Invalid template file /var/www/html/components/com_easydiscuss/themes/simplistic/post.comments.php
  The reply is currently minimized Show
Your Reply

Specify a password to lock discussions to only users who has the password.

You may add additional URLs that you would like to include in your post.

Add URL
Go to top